Jednou vetou

Irán tvrdí, že má dôkaz o narušení svojho vzdušného priestoru americkým dronom

Demonštranti držia nápis Nie vojne pred Bielym domom vo Washingtone 21. júna 2019.

AP Photo/Jacquelyn Martin

Irán disponuje "nepopierateľným" dôkazom o tom, že americký vojenský dron, ktorý tento týždeň zostrelil, narušil jeho vzdušný priestor. Podľa agentúry AFP to v piatok vyhlásilo iránske ministerstvo zahraničných vecí.

Námestník šéfa iránskej diplomacie Abbás Arakčí povedal švajčiarskemu veľvyslancovi Markusovi Leitnerovi, ktorého krajina zastupuje záujmy Spojených štátov v Iráne, o danom dôkaze vo štvrtok večer, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

 „Dokonca niektoré časti vraku dronu sme vytiahli z iránskych teritoriálnych vôd,“ povedal Arakčí švajčiarskemu ambasádorovi. Arakčí zároveň vyzval americké sily, aby „rešpektovali vzdušné a námorné hranice Iránu a plne dodržiavali medzinárodné predpisy“, doplnilo ministerstvo.

Trump: Irán urobil veľkú chybu, keď zostrelil americký dron

 Arakčí „pripomenul, že Irán nemá záujem o vojnu a konflikt v Perzskom zálive a varuje americké sily pred neuváženými opatreniami v tomto regióne“, uvádza sa ďalej vo vyhlásení iránskeho rezortu diplomacie.

„Islamská republika by sa ani na chvíľu nezdráhala brániť svoje územie proti akejkoľvek agresii,“ citovalo ministerstvo Arakčího.Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vo štvrtok povedal, že jeho krajina na pôde OSN predloží dôkazy o tom, že americký dron predtým, ako ho zostrelili, narušil iránsky vzdušný priestor.

Štvrtkový incident, ktorý sa podľa tvrdenia Washingtonu odohral nad medzinárodnými vodami, prispel k ďalšiemu zintenzívneniu napätia medzi USA a Iránom. Predchádzala mu séria útokov na ropné tankery, z ktorých Washington obviňuje Teherán.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia