Irán: Zadržanie ropného tankera Britániou bolo „výhražným aktom“

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Minulotýždňové zadržanie iránskeho ropného tankera Britániou bolo "výhražným aktom", ktorý nebudeme tolerovať, uviedol v pondelok iránsky minister obrany Amír Hátamí.

Britské námorníctvo zadržalo tanker v Gibraltári vo štvrtok pre podozrenie, že sa v rozpore so sankciami Európskej únie snažilo priviezť ropu do Sýrie. Irán však poprel, že by plavidlo bolo smerovalo do Sýrie, ktorej vláda prezidenta Bašára Asada je spojencom Teheránu.

Iránsky duchovný varoval Britániu pred odvetou v súvislosti so zadržaním tankera

Úrady v Gibraltári uviedli, že tanker môžu zadržiavať až 14 dní, pripomína agentúra Reuters. „V týchto dňoch sme svedkami výhražného aktu zo strany vlády Anglicka v Gibraltárskom prielive proti tankeru z Iránskej islamskej republiky,“ vyhlásil Hátamí v prejave, ktorý prenášala štátna televízia.

Zadržanie tankera „nebudeme tolerovať a nezaobíde sa bez reakcie,“ uviedol podľa agentúry AFP s tým, že išlo o námorné pirátstvo a porušenie medzinárodných pravidiel.

Irán by si mal podľa Trumpa dávať pozor, pokiaľ ide o obohacovanie uránu

K incidentu došlo v čase eskalujúceho napätia medzi Západom a Iránom. Islamská republika 20. júna zostrelila americké bezpilotné prieskumné lietadlo. Kým Washington trvá na tom, že k zostreleniu došlo nad medzinárodnými vodami, Irán tvrdí, že dron sa pohyboval v jeho vzdušnom priestore.

Zostrelenie amerického dronu vyslalo podľa Hátamího odkaz, že Irán si bude brániť svoje hranice.
Hlavný veliteľ iránskej armády generálmajor Abdorrahím Músaví v pondelok podľa iránskej polooficiálnej tlačovej agentúry Mehr vyhlásil, že jeho krajina sa nesnaží viesť vojnu s nikým.

Môže vás zaujímať

Lukašenko sa zaprisahal, že Bielorusko sa nikdy nestane súčasťou Ruska