Jednou vetou

Irán zredukoval svoje záväzky voči jadrovej dohode

Iránsky prezident Hasan Rúhání

foto: TASR/AP

Irán v nedeľu vyhlásil, že poruší podmienky jadrovej dohody z roku 2015 a začne s obohacovaním uránu nad rámec limitu stanoveného v danom dokumente. K tomuto kroku má dôjsť v priebehu niekoľkých hodín, uviedli iránski predstavitelia, ktorí sa tak snažia prinútiť zvyšných signatárov, aby dodržiavali predmetnú dohodu.

Inkriminovaný krok Teheránu zahŕňajúci rafinovanie uránu za hodnotu 3,67 percenta, ktorú stanovila jadrová dohoda, prichádza napriek odporu zo strany Európskej pnie a Spojených štátov, ktoré od dohody vlani odstúpili.

Iránsky prezident Hasan Rúhání nariadil rozšírenie obohacovania uránu po tom, ako boli vyriešené posledné technické detaily, uviedol hovorca Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni.

Macron sa snaží zachrániť jadrovú dohodu s Iránom

Rúhání avizoval krok islamskej republiky 8. mája – presne rok po tom, ako americký prezident Donald Trump jednostranne odstúpil od tejto multilaterálnej dohody, pripomína tlačová agentúra AFP.

Podľa vyjadrenia šéfa Bieleho domu je konanie USA reakciou na zlyhanie zostávajúcich signatárskych krajín pri dodržiavaní sľubu pomôcť Iránu pri sankciách opätovne uvalených zo strany Washingtonu v druhej polovici minulého roka. Európa sa usiluje o záchranu jadrovej dohody zriadením platobného mechanizmu INSTEX, ktorý má pomôcť Iránu obísť americké sankcie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia