Jednou vetou

Irán zverejnil video hroziace raketovými útokmi na SAE a Saudskú Arábiu

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Iránska polooficiálna tlačová agentúra Fars, ktorá je považovaná za médium blízke tamojším revolučným gardám, zverejnila v utorok videonahrávku obsahujúcu hrozby raketovými útokmi na hlavné mestá Spojených arabských emirátov (SAE) a Saudskej Arábie.

Stalo sa tak iba niekoľko dní po útoku militantov počas vojenskej prehliadky v iránskom meste Ahváz, za ktorým podľa predstaviteľov iránskeho šiitského vedenia stoja arabskí separatisti podporovaní sunnitskými krajinami, akými sú SAE a Saudská Arábia. Uvedený záznam bol zverejnený formou príspevku na sieti Twitter, odkiaľ bol neskôr zase odstránený, informovala tlačová agentúra AP.

Videozábery zobrazovali predošlé raketové útoky revolučných gárd, doplnené pohľadmi na metropoly SAE a Saudskej Arábie – Abú Zabí a Rijád – cez zameriavač ostreľovacej pušky. Záznam obsahoval aj vyhrážky namierené voči Izraelu.

Maas: Vyvíjaním nátlaku na Irán hrozí regionálna eskalácia

Militanti prezlečení za vojakov spustili paľbu na pochodujúcich vojakov a divákov počas sobotňajšej prehliadky v juhoiránskom meste Ahváz, pričom zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane 12 príslušníkov elitných revolučných gárd. Ďalších viac ako 60 ľudí utrpelo zranenia.

K útoku sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), ale aj protivládna skupina etnických Arabov nazvaná Ahvázsky národný odpor, ktorá je strešnou organizáciou viacerých radikálnych hnutí. Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí obvinil z tohto činu štáty Perzského zálivu podporované Washingtonom a nariadil bezpečnostným silám, aby vypátrali zodpovedných.

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov udalosť v Ahváze v pondelok odsúdila ako „odporný a zbabelý teroristický útok“.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi