Iránska vláda skritizovala Trumpa za podporu protivládnych protestov

Tisíce ľudí sa zišli v iránskej metropole Teherán a ďalších veľkých mestách, aby vyjadrili podporu vláde a najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Teherán 30. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Iránska vláda v sobotu ostro odsúdila konanie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý prostredníctvom siete Twitter vyjadril podporu protivládnym protestom v Iráne. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na správu iránskej štátnej televízie.

Trump medzitým znova podporil vlnu protestov proti ekonomickej politike iránskej vlády, ktoré vypukli ešte vo štvrtok v meste Mašhad a rozšírili sa do ďalších miest vrátane Teheránu.

Podľa najnovšieho tvítu amerického prezidenta „celý svet chápe, že dobrí ľudia v Iráne chcú zmenu“. „Utláčateľské režimy nemôžu pretrvávať večne a nadíde deň, keď budú stáť Iránci pred voľbou,“ napísal Trump a dodal, že okrem vojenskej sily Spojených štátov sú vlastní občania to, z čoho má iránske vedenie najväčšie obavy.

Trump podporil demonštrácie v Teheráne

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Bahrám Ghásemí uviedol, že „ľstivým a oportunistickým poznámkam amerických predstaviteľov alebo pána Trumpa sa nedostáva žiadneho uznania od Iráncov“.

Niekoľko stoviek študentov a iných demonštrantov protestovalo v sobotu proti vládnej politike na univerzite v iránskej metropole, odkiaľ svedkovia hlásili prítomnosť veľkého počtu príslušníkov poriadkových síl. Približne 4000 ľudí sa predtým zúčastnilo na provládnom zhromaždení v Teheráne.

Podľa údajov AP sú terajšie protesty zrejme najväčšie, aké zasiahla Irán od vlny demonštrácií po sporných prezidentských voľbách v roku 2009. Z oficiálnych zdrojov vyplýva, že bolo doteraz zadržaných približne 50 demonštrantov.

Môže vás zaujímať

Americký senát potvrdil Sullivana ako veľvyslanca USA v Rusku