Jednou vetou

Iránske ozbrojené sily: Všetky naše drony sa „bezpečne vrátili“ na základne

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Iránska armáda v piatok poprela, že Spojené štáty zostrelili jeden z jej dronov, a dodala, že všetky takéto jej bezpilotné lietadlá sa "bezpečne vrátili" na svoje základne. Informovala o tom iránska tlačová agentúra Tasním.

Prezident USA Donald Trump vo štvrtok totiž vyhlásil, že plavidlo amerických námorných síl USS Boxer zostrelilo iránsky bezposádkový stroj, ktorý ohrozoval túto vojnovú loď, keď práve vplávala do Hormuzského prielivu.

USA si zrejme „omylom“ zostrelili „vlastný“ dron, tvrdí Irán

„Napriek nepodloženým a nepravdivým tvrdeniam amerického prezidenta Donalda Trumpa sa všetky (iránske) drony… bezpečne vrátili na svoje základne,“ zareagoval hovorca ozbrojených síl, brigádny generál Abolfazl Šekarčí, ktorého citovala agentúra AFP.

„Nebola hlásená žiadna konfrontácia s loďou amerických námorných síl USS Boxer,“ dodal hovorca Šekarčí.

Trump vo štvrtok uviedol, že loď USS Boxer „podnikla obrannú akciu“ proti iránskemu bezpilotného lietadlu, pretože „ohrozovalo bezpečnosť“ lode a jej posádky.

Omarová označila Trumpa za fašistu

Dron bol „okamžite zničený“ po tom, ako sa k lodi USS Boxer priblížil na približne 900 metrov, spresnil Trump.
Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Abbás Arakčí v piatok tiež poprel, že jeho krajina práve prišla o dron, a naznačil, že Spojené štáty si zrejme „omylom“ zostrelili vlastné bezpilotné lietadlo.

K najnovšiemu sporu medzi oboma zarytými nepriateľmi, USA a Iránom, došlo po tom, čo Teherán minulý mesiac zostrelil americký prieskumný dron. Podľa Teheránu totiž letel v iránskom vzdušnom priestore, ale toto tvrdenie USA popreli.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia