Jednou vetou

Iránske revolučné gardy: Zničenie Izraela sa stalo „dosiahnuteľným cieľom“

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Veliteľ iránskych revolučných gárd v pondelok vyhlásil, že zničenie Izraela sa pre Teherán stalo vďaka jeho technologickému pokroku "dosiahnuteľným cieľom". Informovala o tom agentúra AFP.

„Tento zlovestný režim musí byť vymazaný z mapy, pričom to dnes už nie je len sen, ale dosiahnuteľný cieľ,“ vyhlásil veliteľ revolučných gárd Hosejn Salámí, ktorého citovala gardistická tlačová služba Sepah.

Ak USA zrušia sankcie, Irán bude ochotný s nimi rokovať, uviedol Rúhání

Štyri desaťročia po iránskej islamskej revolúcii „sme dosiahli schopnosť zničiť hochštaplerský sionistický režim (Izrael)“, zdôraznil Salámí.

V ostrom kontraste so slovami veliteľa revolučných gárd bolo vyhlásenie hovorcu iránskeho rezortu diplomacie Abbása Músavího, ktorý na Twitteri napísal: „Želáme šťastný (židovský) Nový rok našim židovským spoluobčanom a všetkým skutočným nasledovníkom veľkého proroka Mojžiša – pokoj s ním“. Músavího blahoželanie bolo napísané po perzsky, po anglicky a po hebrejsky.

Pondelkové vyhlásenia veliteľa revolučných gárd nie sú síce pre Teherán neobvyklé, prichádzajú však podľa AFP v čase zvýšeného medzinárodného napätia.

To súvisí s iránskym jadrovým programom, ako aj sériou incidentov na Blízkom východe, ktoré mohli vyústiť až do otvoreného vojenského konfliktu islamskej republiky so Saudskou Arábiou a Spojenými štátmi.

Rúhání žiada USA a európskych lídrov o dôkazy, že Irán útočil v SA

Po tom, ako Washington v roku 2018 odstúpil od jadrovej dohody s Iránom, spustili Spojené štáty, za hlasnej podpory úradujúceho izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, voči Teheránu politiku „maximálneho tlaku“.

Iránsky režim je voči Izraelu otvorene nepriateľský už od revolúcie z roku 1979, pričom Teherán otvorene podporuje rozličné protiizraelské ozbrojené skupiny, medzi ktoré patria aj libanonské šiitské hnutie Hizballáh a palestínsky Hamas.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím