Jednou vetou

Iránski predstavitelia obvinili Izrael z ďalšieho kyberútoku

Ilustračné foto

foto: unsplash,com

Predstavitelia Iránu v pondelok oznámili, že tamojšia komunikačná infraštruktúra bola terčom kybernetického útoku pripisovaného Izraelu.

O údajnom izraelskom útoku informovali na Twitteri iránsky minister informačných a komunikačných technológií Mohammad-Džavád Ázerí Džahromí, ako i jeho námestník Hámid Fattáhí, pričom nespomenuli ďalšie podrobnosti, uviedla tlačová agentúra AP. Izraelské ministerstvo zahraničných vecí sa odmietlo k tejto záležitosti vyjadriť.

Teherán obvinil Izrael z tzv. kyberútoku v ten istý deň, ako vstúpil do platnosti súbor amerických sankcií, opätovne uvalených na Irán niekoľko mesiacov po jednostrannom odstúpení Washingtonu od multilaterálnej dohody o obmedzení iránskeho jadrového programu z roku 2015.

Francúzsko vydalo zatykače na troch vysokopostavených Sýrčanov blízkych Asadovi

Irán už v minulosti zasiahol počítačový vírus Stuxnet, ktorý v roku 2011 ochromil tisíce odstrediviek využívaných v spornom jadrovom programe Iránu. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že Stuxnet je americkým a izraelským výtvorom, hoci sa ani jedna z týchto krajín nepriznala, že by bol stála za vtedajším útokom, upozornila AP.

Iránsky generál Gholám-Rezá Džalálí, veliteľ armádneho útvaru pre boj proti sabotáži, minulý týždeň uviedol, že mobilný telefón prezidenta Hasana Rúháního bol nedávno odpočúvaný.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení