Jednou vetou

Iránsky prezident varoval USA pred odstúpením od kľúčovej jadrovej dohody

Iránsky prezident Hasan Rúhání

foto: TASR/AP

Spojené štáty budú čeliť "vážnym" dôsledkom v prípade, ak sa Washington rozhodne odstúpiť od kľúčovej jadrovej dohody medzi Teheránom a svetovými veľmocami z roku 2015. Podľa agentúry AP to v utorok povedal iránsky prezident Hasan Rúhání.

Jeho vyjadrenia prišli v čase, keď sa vo Washingtone stretávajú americký prezident Donald Trump a jeho francúzsky kolega Emmanuel Macron.

Rúhání rečnil pred davom svojich stúpencov v meste Tabríz. Jeho prejav odvysielala iránska štátna televízia.
Ako zdôraznil, iránsky ľud a vláda budú „tvrdo odporovať“ akýmkoľvek sprisahaniam zo strany tých, čo sedia v Bielom dome. Rúhání neuviedol podrobnosti, povedal však, že Irán dodržal všetky svoje záväzky.

Historická jadrová dohoda z roku 2015 medzi Iránom a šiestimi veľmoci – USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom – zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

Jadrová dohoda je však predmetom stupňujúceho sa tlaku zo strany Trumpa, ktorý v januári varoval, že USA od zmluvy odstúpia, ak sa nestanovia ďalšie obmedzenia pre iránsky jadrový a raketový program.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia