Jednou vetou

Írsko žiada premiérku Mayovú, aby objasnila svoj plán s írskymi hranicami

Premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Írska ministerka pre európske záležitosti Helen McEnteeová vyzvala v piatok britskú premiérku Theresu Mayovú, aby objasnila, aké plány má s režimom na írskych hraniciach po brexite. Riešenie tohto kľúčového problému sa podľa nej zdá byť "čoraz zložitejšie", píše agentúra DPA.

Írsko si naďalej myslí, že najlepším riešením „by pre Spojené kráľovstvo bolo, aby zostalo súčasťou jednotného trhu a colnej únie (Európskej únie), či v nejakej forme colnej únie“, povedala McEnteeová pre rozhlasovú stanicu BBC Radio 4.

Mayová tento týždeň vylúčila možnosť, že Británia po brexite zostane v colnej únii EÚ, a dôsledne odmieta myšlienku, že by krajina pokračovala v účasti na jednotnom európskom trhu.

Podľa McEnteeovej „čím viac návrhov alebo možností sa predloží, tým to vyzerá zložitejšie“. „Preto potrebujeme, aby nám britská vláda… Theresa Mayová a jej tím… dali vedieť, aké sú tie návrhy.“ Írska ministerka dodala, že Írsko musí vedieť o podmienkach budúceho vzťahu Británie s EÚ.

Londýn ešte nepredstavil svoju víziu budúcich vzťahov po brexite, oznámil Barnier

Británia mala v piatok v Bruseli predstaviť detaily ohľadne podoby budúcich vzťahov s Bruselom. Britská strana to však z organizačných dôvodov zrušila.

Londýn zatiaľ nezverejnil svoje pozície ohľadom tzv. prechodného obdobia. Očakáva sa, že britská premiérka Theresa Mayová tak urobí najneskôr 23. februára na neformálnom summite EÚ v Bruseli.

Dátum vystúpenia Británie z EÚ bol stanovený na 29. marca 2019, prechodné obdobie by malo trvať do konca roku 2020.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia