Jednou vetou

Írsky parlament drvivou väčšinou podporil návrh dohody o brexite

Írsky premiér Leo Varadkar.

foto: TASR/AP

Írsky parlament v stredu drvivou väčšinou podporil návrh dohody o brexite, ku ktorej minulý týždeň dospeli vyjednávači zo Spojeného kráľovstva a Európskej únie. Všetky hlavné írske strany s návrhom dohody súhlasia, pričom aj vláda tvrdí, že dosiahla všetky svoje kľúčové priority a požiadavky. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra Reuters.

Hoci súhlas írskeho parlamentu nebol právne vyžadovaný – ratifikácia je potrebná len v Európskom parlamente a v britskom parlamente – írsky premiér Leo Varadkar chcel ukázať, že írski politici zo všetkých táborov jeho postoj podporujú.

Mayová s Junckerom sa nedohodli, rokovania budú pokračovať v sobotu

Proti návrhu dohody o brexite sa v 158-člennom parlamente postavilo len deväť zákonodarcov – to bolo menej než požadovaných desať, aby sa o návrhu muselo riadne hlasovať. Predseda dolnej komory ho teda vyhlásil za schválený.
Návrh dohody o brexite, čiže vystúpení Británie z EÚ, majú schvaľovať lídri EÚ v nedeľu 25. novembra na summite v Bruseli, spolu s politickou deklaráciou o budúcich vzťahoch vrátane obchodných. Potom čaká britskú premiérku

Theresu Mayovú náročná úloha získať pre dohodu súhlas väčšiny skeptických britských zákonodarcov. „Som si istý, že podpora návrhu dohody, vyjadrená v tejto snemovni, vyšle pred nedeľnou Európskou radou silný signál, že Írsko plne stojí za touto dohodou,“ vyhlásil írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney.

Varadkar mal podporu naprieč všetkými stranami počas rokovaní o brexite, keď sa snažil dosiahnuť, aby sa nevrátili pohraničné kontroly medzi Írskom, členským štátom EÚ, a britskou provinciou Severné Írsko, ktoré ako súčasť Spojeného kráľovstva vystúpi z únie. Návrat pohraničných kontrol by podľa názoru mnohých ohrozil 20 rokov trvajúcu mierovú dohodu, ktorá ukončila tri desaťročia náboženského krviprelievania v Severnom Írsku.

Írsky minister: Zástancovia novej dohody o brexite „nežijú v reálnom svete“

Dohoda o brexite obsahuje aj opatrenie, vďaka ktorému sa nevrátia takéto kontroly – takzvanú „severoírsku poistku“. Práve tá spôsobila najväčšie znepokojenie v Konzervatívnej strane premiérky Mayovej.

V stredu vyslovila dohode podporu aj írska nacionalistická strana Sinn Féin, ktorej zákonodarcovia sedia v parlamente v Dubline, ale aj v Severoírskom zhromaždení v Belfaste, avšak odmietajú aktívne pôsobiť v siedmich kreslách, ktoré im v súčasnosti patria v britskom parlamente v Londýne.

Strana namieta proti britským voľbám v provincii a nesedí v londýnskom parlamente, pretože je proti tomu, aby v Severnom Írsku platili úradné právomoci britskej správy – a nechce ani zložiť slávnostnú prísahu pred britskou kráľovnou. Vedenie tejto strany vyhlásilo, že neurobia výnimku ani v prípade hlasovania o brexite v Londýne, ktoré sa má uskutočniť v nasledujúcich týždňoch.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia