Jednou vetou

Írsky parlament schválil návrh zákona povoľujúci interrupcie, už od januára

Írsky premiér Leo Varadkar.

foto: TASR/AP

Írsky parlament v Dubline schválil vo štvrtok večer návrh zákona, ktorý po historickom tohtoročnom referende prvýkrát umožňuje umelé prerušenie tehotenstva. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Írsky premiér Leo Varadkar označil schválenie legislatívy zákonodarcami za „historickú chvíľu“. Nová legislatíva povoľuje interrupciu do 12. týždňa tehotenstva – alebo vtedy, ak je ohrozený život gravidnej ženy alebo jej hrozí vážne poškodenie zdravia.

Leo Varadkar: Hlasovanie za zmenu pri interrupciách je vyvrcholením tichej revolúcie

Takisto je interrupcia možná v prípade abnormálnosti plodu, čo by mohlo viesť k smrti plodu pred narodením alebo do 28 dní po narodení.

„Toto je pre írske ženy historická chvíľa. Vďaka všetkým, ktorí to podporili,“ uviedol Varadkar, ktorý presadzoval májové referendum – v ňom 66 percent voličov hlasovalo v prospech zrušenia ústavného zákazu interrupcií.

Írsky parlament drvivou väčšinou podporil návrh dohody o brexite

Od roku 1980 bolo približne 170.000 Írok nútených vycestovať do susednej Británie na umelé prerušenie tehotenstva.

Írsko je prevažne katolícka krajina, ale vplyv cirkvi v posledných rokoch slabne. Táto zmena znamená, že Malta je teraz jedinou krajinou Európskej únie, kde platí úplný zákaz interrupcií. Írsky zdravotný systém bude môcť urobiť prvé interrupcie v januári.

Jediným zostávajúcim krokom v legislatívnom procese je formálny podpis prezidenta Michaela D. Higginsa, potom sa zo schváleného návrhu stane zákon.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia