Jednou vetou

Írsky premiér i EÚ reagujú na zabitie novinárky počas streľby v Londonderry

Na snímke horiace auto po hodení zápaľnej fľaše počas večernej prestrelky vo štvrti írskych nacionalistov Creggan v noci na piatok 19. apríla 2019. Ako terorizmus posudzuje polícia nepokoje, počas ktorých tu zastrelili 29-ročnú ženu.

foto: TASR/AP

Írsky premiér Leo Varadkar v reakcii na nepokoje v severoírskom meste Londonderry v piatok upozornil, že "nemôžeme dovoliť tým, ktorí chcú šíriť násilie, strach a nenávisť, aby nás vtiahli späť do minulosti". Napísala o tom agentúra AFP.

Na štvrtkovú streľbu, pri ktorej zomrela 29-ročná novinárka Lyra McKeeová, reagovala aj britská premiérka Theresa Mayová s tým, že šlo o „šokujúce a naozaj nezmyselné“ zabitie.

Zabitie ženy počas streľby v Londonderry vyšetrujú ako terorizmus

Streľbu v Severnom Írsku odsúdil aj hovorca Európskej komisie (EK). „Odsudzujeme takéto násilie a sme presvedčení, že príslušné britské orgány zistia presné okolnosti tejto tragickej udalosti,“ dodal.

Neznámy strelec vypálil v meste Londonderry vo štvrtok večer okolo 23.00 h miestneho času niekoľko rán smerom na policajtov a novinárku McKeeovú, ktorú postrelil. Zranenú novinárku okamžite previezli do nemocnice, kde však zraneniam podľahla.

Polícia Severného Írska (PSNI) krátko po polnoci v noci na piatok v správe na Twitteri potvrdila, že pri večernej prestrelke v štvrti írskych nacionalistov Creggan zastrelili 29-ročnú ženu. Neskôr spresnila, že obeťou je McKeeová. Podľa polície šlo o teroristický čin.

Brit sa vyhrážal poslancom pre brexit, dostal desať mesiacov väzenia

Incident sa stal krátko pred veľkonočným víkendom, počas ktorého si írski republikáni nesúhlasiaci s britskou prítomnosťou v Severnom Írsku pripomínajú výročie veľkonočného povstania proti britskej nadvláde v roku 1916.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi