Jednou vetou

IS neprišiel do Afganistanu bojovať proti USA, tvrdí Putinov vyslanec

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

V Afganistane sa v súčasnosti nachádza približne 7000 aktívnych bojovníkov tzv. Islamského štátu (IS) a ďalšie tisíce záložníkov tejto teroristickej organizácie. Konštatoval to vo štvrtok osobitný vyslanec ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov.

„V posledných troch rokoch sme pozorne sledovali genézu afganského krídla IS. IS má takmer 7000 aktívnych bojovníkov nehľadiac na niekoľko tisíc záložníkov,“ uviedol vyslanec šéfa Kremľa Vladimira Putina.

Kabulov, ktorý je zároveň riaditeľom II. oddelenia pre Áziu na ruskom ministerstve zahraničných vecí, doplnil, že počet bojovníkov Talibanu v Afganistane je v súčasnosti okolo 60.000-70.000. Podľa agentúry TASS Kabulov taktiež povedal, že afganská vláda a zahraničné jednotky zostávajú nečinné pri odhaľovaní záložných bojovníkov IS.

„Ide o vážny prípad. Členovia IS neprichádzajú do Afganistanu, aby viedli džihád proti USA a iným cudzím vojakom, ale preto, aby si vytvorili oporný bod pre svoju ďalšiu expanziu na sever, do strednej Ázie,“ konštatoval Kabulov s tým, že väčšina bojovníkov IS v Afganistane pochádza zo strednej Ázie alebo Ruska.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia