Jednou vetou

Islam je nezlučiteľný s demokraciou, tvrdí pred voľbami jeden zo šéfov nemeckej AfD

Moslimskí veriaci sa dotýkajú zlatých dverí svätyne Kaaba vo Veľkej mešite počas veľkej tradičnej moslimskej púte hadždž v Mekke

Foto: TASR/AP

Islam je nezlučiteľný s demokraciou. V týždni pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami v Nemecku to povedal v pondelok jeden z vedúcich predstaviteľov nacionalistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alexander Gauland.

Z podhľadu strany AfD je islam „tiež politickou doktrínou“ a ako taký je „nezlučiteľný so slobodným demokratickým poriadkom“, povedal Gauland novinárom. Z tohto hľadiska podľa neho islam „nie je súčasťou Nemecka“.

Gauland, ktorého strana sa pravdepodobne v nedeľňajších parlamentných voľbách dostane prvýkrát od svojho vzniku do spolkového parlamentu, zdôraznil, že AfD chce zabrániť „islamizácii Nemecka“. V posledných prieskumoch získala AfD desať percent voličských preferencií, dodala agentúra AP.

Nacionalistická AfD sa vo svojej predvolebnej kampani zasadzuje okrem iného za zákaz minaretov a verejného zvolávania k modlitbám, zákaz pokrývok hláv rovnako pre študentov i učiteľov a nariadenie pre imámov, aby viedli modlitby zásadne v nemčine.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia