Islamský štát po prvý raz vyhlásil „provinciu“ v Indii

Ilustračné foto

TASR/AP

Teroristická organizácia Islamský štát (IS) vyhlásila po prvý raz, že nastolila svoju "provinciu" v Indii, a to po zrážkach medzi militantmi a bezpečnostnými silami v spornom regióne Kašmír, pri ktorých zahynul militant s údajnými väzbami na IS. Informuje o tom tlačová agentúra Reuters.

Amák, propagandistické médium spolčené s IS, v piatok neskoro večer oznámilo, že nová „provincia“ sa nazýva „Hindský vilájet“. Vyhlásenie IS korešponduje s tvrdením indickej polície, že militanta zabili pri zrážkach v meste Šopian.

K samovražednému útoku na trhovisku v Bagdade sa prihlásil Islamský štát

Účelom kroku IS je pravdepodobne posilniť svoje postavenie po tom, ako bola táto džihádistická organizácia v apríli vytlačená zo samozvaného „kalifátu“ v Iraku a Sýrii, kde v určitom časovom bode kontrolovala tisícky štvorcových kilometrov územia. IS odvtedy zintenzívnil rýchle prepady a samovražedné útoky vrátane bombového útoku na Srí Lanke, ktorý si na Veľkonočnú nedeľu vyžiadali najmenej 253 mŕtvych.

Srí Lanka vyhostila 600 cudzincov, je medzi nimi aj 200 islamských duchovných

„Nastolenie tzv. provincie v oblasti, kde IS nemá nič, čo by pripomínalo skutočnú vládu, je absurdné, ale nemalo by sa to prehliadať. Pre džihádistov v týchto zraniteľných regiónoch ide o význačné gestá, ktoré pomáhajú položiť základy pri obnove mapy tzv. kalifátu,“ uviedla Rita Katzová, riaditeľka spoločnosti SITE Intelligence Group, ktorá stopuje islamských extrémistov.

Separatisti desaťročia vedú v prevažne moslimskom Kašmíre ozbrojený konflikt proti indickej vláde. Väčšina týchto skupín požaduje nezávislosť Kašmíru alebo jeho pripojenie k Pakistanu, úhlavnému rivalovi Indie.

Môže vás zaujímať

Izraelskí vedci tvrdia, že odkryli „apoštolský chrám“