Jednou vetou

Islamský štát pripravuje chemický útok na kurdské sily v Sýrii, varuje Rusko

Archívna foto: Zranený sýrsky chlapec po chemickom útoku.

Foto: TASR/AP

Militanti z teroristickej organizácie Islamský štát (IS) pripravujú chemický útok na kurdské sily v Sýrii, aby vyprovokovali americké nálety na sýrsku armádu. Informovalo o tom v stredu ruské ministerstvo obrany.

Podľa neho 11 teroristov IS, vycvičených v zahraničí, pricestovalo nedávno do Sýrie a momentálne plní muníciu chemickými látkami. Chemickú muníciu plánujú použiť pri útoku na Sýrske demokratické sily (SDF) – Kurdmi vedené milície podporované Spojenými štátmi, ktoré bojujú proti teroristom v oblasti mesta Hadžín vo východosýrskej provincii Dajr az-Zaur, citovala z vyhlásenia ministerstva agentúra TASS.

Začali sa rozhovory o udržaní prímeria v sýrskej provincii Idlib

„Militanti IS plánujú zaútočiť na Sýrske demokratické sily zo smeru najbližších pozícií obsadených provládnymi jednotkami s cieľom privolať na tieto jednotky masívny americký letecký útok,“ uviedol ruský rezort obrany.

Podľa neho veliteľstvo ruských jednotiek v Sýrii nariadilo monitorovanie situácie v provincii. „Pre včasné zistenie rizika chemickej otravy pre civilistov bude do provincie Dajr az-Zaur vyslaný mobilný komplex radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, ako aj ruskí odborníci,“ dodalo ministerstvo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia