Jednou vetou

Islamský štát prišiel o všetky územia v Sýrii

Ilustračné foto

foto: TASR, zdroj: TASR

Teroristická organizácia Islamský štát (IS) už prišla o "100 percent" území, ktoré okupovala v Sýrii. Oznámila to v piatok hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová, ktorej vyjadrenie priniesla tlačová agentúra DPA.

aktualizované 18:22

V Nemecku zatkli podozrivých z prípravy islamského extrémistického útoku vozidlo

Počas leteckého presunu amerického prezidenta Donalda Trumpa z Washingtonu na Floridu povedala Sandersová pred novinármi, že „územný kalifát bol v Sýrii odstránený“, pričom narážala na samozvaný útvar, vyhlásený IS v roku 2014 v okupovaných častiach Sýrie a Iraku.

Samotný Trump takisto oznámil „100-percentnú“ porážku IS v Sýrii a ukázal novinárom mapy daného regiónu, zobrazujúce pôvodný a terajší stav, uviedla vo svojej správe agentúra AFP.

Pokiaľ ide o podrobnosti, Sandersová odkázala médiá na ministerstvo obrany Spojených štátov. Jeho hovorca sa však pre DPA nechcel zatiaľ vyjadriť a povedal, že príslušné stanovisko rezort poskytne až neskôr. Trump definitívnu porážku IS v Sýrii avizoval už v uplynulých dňoch.

Útočník naháňal kňaza v kostole okolo oltára a pobodal ho, nič nekričal

Američanmi podporované Sýrske demokratické sily (SDF) pod vedením Kurdov pokračovali v piatok v bojoch s militantami IS v poslednej enkláve tohto radikálneho hnutia pri východosýrskej dedine Bághúz.

„Naďalej prebiehajú sporadické ozbrojené zrážky so zvyškami teroristov z Dáišu,“ vyhlásil pre DPA veliteľ SDF Adnán Afrín, pričom použil arabskú skratku staršieho názvu IS.

Spravodajský server sýrskych Kurdov Hawar ešte vo štvrtok informoval, že príslušníci SDF oslobodili celý Bághúz, a tým aj poslednú baštu IS v Sýrii.

Mimovládna organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) však uviedla, že malé skupiny džihádistov sa naďalej skrývajú v miestnych jaskyniach a tuneloch.

Môže vás zaujímať

Pátrajú po vnučke Roberta Kennedyho a jej synovi