Islamský štát sa prihlásil k útoku na svätyňu v Kábule

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Džihádistická skupina Islamský štát (IS) sa prihlásila k zodpovednosti za bombový útok na šiitskú svätyňu, ku ktorej došlo vo štvrtok ráno v západnej časti afganskej metropoly Kábul. Informovala tom agentúra DPA.

 Podľa miestnej polície vybuchli v Kábule celkom tri nastražené míny, ktoré útočníci odpálili na diaľku. Štvrtú mínu zneškodnili v blízkosti neďalekej kábulskej univerzity. Afganské ministerstvo zdravotníctva oficiálne potvrdilo, že pri explóziách prišlo o život šesť ľudí a utrpelo 23 zranenia.

Islamský štát prostredníctvom aplikácie Telegram oznámil, že útok spáchali „bojovníci kalifátu“, ktorí odpálili výbušné zariadenia v dave šiitských veriacich zhromaždených neďaleko svätyne. Pri explóziách podľa IS zahynulo alebo utrpelo zranenia 50 ľudí.

Petíciu proti vystúpeniu Británie z EÚ podpísalo vyše 600.000 ľudí

 Výbuchy zasiahli okolie šiitskej svätyne a cintorína, kde sa práve schádzali menšinoví šiitskí moslimovia, aby vykonali rituály pri príležitosti príchodu perzského Nového roka (Novrúz). Afganské ministerstvo vnútra prisľúbilo, že prijíma opatrenia, aby zaistilo bezprečnosť účastníkov novoročných osláv.

Sunnitskí extrémisti z organizácie Islamský štát (IS) považujú šiitov za odpadlíkov od pravej islamskej viery. IS sa prihlásil aj k útoku na tú istú kábulskú šiitskú svätyňu spred roka, pri ktorom zahynulo minimálne 33 ľudí a 65 utrpelo zranenia.

Môže vás zaujímať

Hlavný podozrivý z vraždy maltskej novinárky vedel o vývoji vyšetrovania