Island zaujal prázdne miesto po USA v Rade OSN pre ľudské práva

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Island v piatok zvolili do uvoľneného kresla po USA v Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC). V tajnom hlasovaní Valného zhromaždenia dostala táto severská krajina 172 hlasov. Jej kandidatúru podporilo regionálne združenie štátov, informuje spravodajská stanica France 24.

Spojené štáty odišli z UNHRC podľa amerických činiteľov pre zaujatosť tejto medzinárodnej organizácie voči Izraelu. Reykjavík prisľúbil, že sa bude usilovať o reformu 47-člennej UNHRC so sídlom v Ženeve, ktorá monitoruje dodržiavanie ľudských práv vo svete a má právomoc viesť vyšetrovanie veľkých zločinov.

Pri izraelsko-palestínskej hranici zastrelili 15-ročného Palestínčana

Islandský minister zahraničných vecí Gudlaugur Thór Thórdarson minulý týždeň vyhlásil, že nastal čas na riešenie „nedostatkov“ UNHRC a prostredníctvom reforiem prekonať „nevyváženosť“ v jej zameraní.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová oznámila vystúpenie Washingtonu z UNHRC v júni, pričom túto organizáciu označila za „ochrancu porušovateľov ľudských práv a stoku politickej zaujatosti“.

Diplomatka skritizovala UNHRC najmä pre prijatie rezolúcií odsudzujúcich Izrael, ktorý Rada OSN pre ľudské práva vyšetrovala pre jeho zaobchádzanie s Palestínčanmi.

12 Rusov obvinili z hackerských útokov na počítače demokratov v roku 2016

Odchod Spojených štátov z UNHRC je všeobecne vnímaný ako posledný krok administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa na ceste od mnohostrannej spolupráce.

USA vystúpili tiež z Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) a znížili dotácie pre OSN, predovšetkým pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA).

Môže vás zaujímať

Mladíka odsúdili za krádež kráľovských klenotov na 4,5 roka