Jednou vetou

Izrael a hnutie Hamas dosiahli dohodu o prímerí pozdĺž hraníc pásma Gazy

Ilustračné foto

TASR/AP

Predstaviteľ palestínskeho hnutia Hamas v piatok oznámil, že hnutie sa dohodlo s Izraelom na dlhodobom prímerí pozdĺž hraníc pásma Gazy. Informovala o tom agentúra DPA.

Dohoda sprostredkovaná Organizáciou Spojených národov (OSN) a Egyptom podľa palestínskych zdrojov zahŕňa aj obnovenie dodávok paliva do oblasti pásma Gazy.

Hamas nepovažuje výsledok izraelských volieb za dôležitý

Izraelské úrady potvrdili, že Izrael povolí dodávky paliva a rozšíri rozsah rybolovnej zóny Gazy výmenou za to, že Hamas zastaví prejavy násilia, uviedol na svojej webovej stránke denník Haarec.

Hamas podľa Haarecu takisto zabezpečí, aby účastníci piatkových protestov pozdĺž hraníc zachovali nenásilnú formu demonštrácií.

Izrael pomenoval po Trumpovi osadu na Golanských výšinách

Izrael v utorok pozastavil dodávky paliva do jedinej elektrárne v oblasti pásma Gazy, čím reagoval na nedávne útoky zápalnými balónmi, v dôsledku ktorých vypukli na juhu Izraela požiare.

Hovorca izraelského premiéra Benjamina Netanjahua sa k poslednému vývoju situácie odmietol vyjadriť. Hnutie Hamas sa v pásme Gazy ujalo moci v roku 2007, na čo Izrael a Egypt uvalili na toto územie blokádu. Izolácia a tri vojny medzi Izraelom a Hamasom značne narušili tamojšiu infraštruktúru.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia