Jednou vetou

Izrael je pripravený otvoriť pre sily OSN hraničný priechod so Sýriou

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Izrael je pripravený opätovne otvoriť hraničný priechod Kunajtra so Sýriou pre mierové sily OSN. Oznámil to izraelský minister obrany Avigdor Lieberman, ktorý priechod vo štvrtok navštívil. Podľa jeho slov bude fungovať tak, ako pred vypuknutím občianskej vojny v Sýrii.

Podľa agentúry AP Lieberman vyhlásil, že Izrael dodržiava politiku nezasahovania v Sýrii. Opätovné otvorenie priechodu znamená len to, že to umožňuje bezpečnostná situácia, podotkol.

Izrael je podľa Liebermana ochotný obnoviť normálne fungovanie priechodu. Dodal, že „na ťahu je teraz Sýria“.
Priechod Kunajtra na Golanských výšinách primárne používali mierové sily OSN, príležitostne slúžil na prepravu poľnohospodárskych produktov.

Sýrske MZV: Po dodávke systému S-300 si Izrael rozmyslí ďalšie útoky voči Sýrii

Po niekoľkých rokoch bojov s militantmi sýrske vládne sily pred dvoma mesiacmi získali kontrolu nad oblasťou v okolí tohto priechodu.

Začiatkom augusta hovorca OSN Farhán Hak oznámil, že mierové sily OSN sa prvýkrát po šiestich rokoch vrátili do nárazníkového pásma na hranici medzi Sýriou a časťou Golanských výšin okupovanou Izraelom. O návrate mierových síl OSN na Golanské výšiny informovalo aj ruské ministerstvo obrany.

USA sťahujú niektoré raketové systémy Patriot z Blízkeho východu

Podľa Haka príslušníci misie UNDOF realizujú „postupný návrat“ do nárazníkového pásma oddeľujúceho územia pod kontrolou Sýrie a Izraela, pričom je cieľom opäť ich plnohodnotné nasadenie, pokiaľ to „dovolia podmienky“. Prioritou misie je otvorenie hraničného priechodu pri sýrskom meste Kunajtra, nad ktorým nedávno získali znova kontrolu sýrske vládne sily podporované Ruskom, povedal vtedy Farhán Hak.

Izrael obsadil Golanské výšiny vo vojne v roku 1967. Mierové sily OSN hliadkovali v nárazníkovom pásme medzi Sýriou a Izraelom v rokoch 1974-2012. Situácia na hranici bola po celé desaťročia pokojná, kým v roku 2011 nevypukla vojna v Sýrii.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre