Jednou vetou

Izrael nevylučuje bombardovanie Iránu s cieľom zamedziť jadrovému vyzbrojeniu

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Izrael nevylučuje bombardovanie Iránu v prípade, že to bude potrebné na odvrátenie stavu, keď by iránske sily disponovali jadrovými zbraňami. Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac to uviedol v rozhovore pre sobotňajšie vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera, z ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

„Áno, je to jedna z možností,“ odpovedal Kac na otázku, či Izrael zvažuje aj bombardovanie Iránu. „Nedovolíme Iránu, aby vyrobil alebo získal jadrové zbrane. Ak by išlo o posledný možný spôsob, ako to zastaviť, zakročili by sme vojensky,“ spresnil minister.

Takmer tretina obyvateľov južného Izraela uvažuje nad sťahovaním

Kac v rozhovore kritizoval európske krajiny za to, že nepodporujú tvrdý postup voči Iránu, uplatňovaný vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Spojené štáty v roku 2018 odstúpili od medzinárodnej dohody o obmedzení iránskeho jadrového programu a následne uvalili na Irán nové sankcie. Zvyšní signatári sa však snažia udržať túto dohodu z roku 2015 v platnosti.

„Pokým si budú Iránci nahovárať, že majú podporu Európy, bude pre nich ťažšie ustúpiť,“ tvrdí šéf izraelskej diplomacie, ktorý sa vyjadril pre Corriere della Sera popri účasti na zahraničnopolitickej konferencii MED 2019 v Ríme. Počas svojho piatkového vystúpenia povedal, že je „najvyšší čas“, aby západné a arabské štáty „vytvorili koalíciu, ktorá by pohrozila Iránu a odkázala mu, že má zastaviť svoj jadrový program“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia