Jednou vetou

Izrael: Po 20 mesiacoch väzby prepustili na slobodu palestínsku poslankyňu

Ilustračné foto.

Foto: TASR

V Izraeli vo štvrtok prepustili na slobodu vplyvnú poslankyňu palestínskeho parlamentu, ktorá pre podozrenie z napojenia na zakázanú skupinu strávila v administratívnej väzbe 20 mesiacov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na izraelskú väzenskú službu.

Chalídu Džarárovú (56) zatkli 2. júla 2017 v súvislosti s podozrením, že je poprednou členkou Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny (PFLP). Ide o hnutie, ktoré je Izraelom, Spojenými štátmi i Európskou úniou považované za teroristickú organizáciu.

Podrobnosti o obvineniach voči poslankyni nie sú známe. V Izraeli je možné predlžovať administratívne zadržanie podozrivých bez súdneho rozhodnutia každých šesť mesiacov.

Muža, ktorý mal v Žiline zavraždiť manželku a syna, vzali do väzby

Izraelská armáda na margo prípadu uviedla, že na poslankyňu uvalili administratívnu väzbu krátko po jej zatknutí. Táto administratívna väzba bola následne viackrát predlžovaná. Armáda v súvislosti s týmto zadržiavaním vysvetlila, že „bezpečnostné zložky poslankyňu naďalej považujú za bezpečnostnú hrozbu“.

Vo vyšetrovacej väzbe je aj viacero lídrov PFLP a Džarárová bola vo väzení niekoľkokrát. Naposledy ju na slobodu prepustili v júni 2016; vo väzbe bola 14 mesiacov za údajné podnecovanie útokov voči Izraelčanom.

Vláda prepustila desiatky politických väzňov

Tzv. administratívna väzba je opatrením umožňujúcim zadržiavať v Izraeli osoby podozrivé z terorizmu bez súdu či obžaloby.

Izrael tvrdí, že administratívna väzba je určená na to, aby orgánom umožnila zadržiavať podozrivé osoby a zároveň pokračovať v zhromažďovaní dôkazov s cieľom zabrániť útokom v tom istom čase.

Tento systém však kritizovali Palestínčania, ako aj ľudskoprávne skupiny i medzinárodné spoločenstvo, podľa ktorch ho Izrael zneužíva.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom