Izrael podľa Libanonu nepodložil existenciu útočných tunelov Hizballáhu

Bojovníci Hizballáhu libanonské a sýrske zástavy

TASR/AP

Izrael neposkytol žiadne dôkazy o existencii siete útočných cezhraničných tunelov, ktoré podľa jeho tvrdení počas posledných rokov pod izraelsko-libanonskými hranicami vybudovalo militantné hnutie Hizballáh, uviedol v stredu predseda libanonského parlamentu Nabih Berri.

Misia OSN v Libanone (UNIFIL), pôsobiaca v južnej časti Libanonu, medzičasom v stredu uviedla, že do Izraela vyšle svoj tím, aby „overil fakty“, a vyzvala na plný prístup do všetkých miest pozdĺž hranice, dodala agentúra AP.

Misia UNIFIL potvrdila, že počas pravidelného týždenného stretnutia s predstaviteľmi izraelskej a libanonskej armády hovorili o „aktivitách“ Izraela, ktorý pátra po podozrivých tuneloch.

Šéf NATO vyjadril obavy z plánovaného vytvorenia kosovskej armády

Predseda libanonského parlamentu a spojenec Hizballáhu Berri podľa štátnej tlačovej agentúry povedal, že Izrael na pravidelnom týždennom stretnutí nepredložil k týmto tunelom žiadne „súradnice alebo informácie“.

Izraelská armáda spustila v utorok ráno časovo neohraničenú operáciu Severný štít zameranú na „neutralizáciu“ cezhraničných tunelov vybudovaných Hizballáhom. Tie sú podľa židovského štátu prostriedkom na infiltráciu do severného Izraela.

Môže vás zaujímať

Obeťou útoku v Štrasburgu je aj taliansky novinár