Jednou vetou

Izrael prepustil amerického profesora zatknutého v predjordánskej dedine

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Izrael prepustil v pondelok amerického profesora práva zatknutého za to, že sa údajne snažil blokovať izraelských vojakov v dedine na západnom brehu Jordánu určenej na demoláciu.

Šesťdesiatšesťročného Franka Romana zatkli v piatok v dedine Chán al-Ahmar spolu s dvoma palestínskymi aktivistami.

Podľa svedkov Romano stál pred ťažkými strojmi odstraňujúcimi zátarasy, ktoré mali spomaliť demoláciu. Aktivisti uviedli, že vo väzbe začal protestnú hladovku.

Romanova právnička Gaby Laskyová uviedla, že súd nariadil jeho prepustenie v nedeľu. Na slobodu sa dostal po tom, ako sa polícia rozhodla, že sa voči tomuto verdiktu neodvolá. Po prepustení sa Romano vrátil do dediny so slovami: „Môžem pokračovať v boji spolu s vami“.

Izraelskí vojaci zastrelili na hraniciach s pásmom Gazy troch Palestínčanov

Podľa agentúry AP sa očakáva, že Izrael zbúra túto dedinu v nadchádzajúcich dňoch.
Izrael tvrdí, že dedina Chán al-Ahmar – v podstate osada tvorená plechovými chatrčami ležiaca východne od Jeruzalema – bola postavená nelegálne. Obyvateľom ponúkol presťahovanie do 12 kilometrov vzdialenej lokality. Podľa kritikov však môže byť zámerom jej zbúrania uvoľnenie priestoru pre novú izraelskú osadu.

Afganistan: Pri útoku militantov na kontrolné stanovište zahynulo 19 ľudí

Skupina európskych krajín zverejnila ojedinelé spoločné vyhlásenie, v ktorom varovala Izrael pred plánovaným búraním beduínskej dediny v Predjordánsku. Británia, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Taliansko uviedli, že strategická poloha dediny Chán al-Ahmar je dôležitá pre zachovanie „celistvosti budúceho palestínskeho štátu“.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba