Jednou vetou

Izrael sa pridal ku krajinám, ktoré nepodpíšu migračný pakt OSN

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Izrael sa v utorok pridal k Spojeným štátom a ďalším krajinám, ktoré sa odmietajú pripojiť ku Globálnemu paktu OSN o migrácii, ktorý budú predstavitelia jednotlivých vlád podpisovať v decembri v Maroku. Informovala o tom agentúra DPA.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, považovaný za tvrdého odporcu imigrácie, povedal, že „ministerstvo zahraničných vecí inštruoval, aby oznámilo, že Izrael nebude súhlasiť a nepodpíše Globálnu dohodu o bezpečnej, riadenej a regulovanej migrácii“.

„Sme odhodlaní chrániť naše hranice pred nelegálnymi migrantmi. To sme robili a to budeme robiť aj naďalej,“ povedal.

Izraelská polícia odporúča obviniť ministra vnútra z podvodu a zneužitia dôvery

Na migračnom pakte sa 193 členských štátov OSN dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a schválené bolo v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.

Pakt by mali vlády oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši v dňoch 10.-11. decembra. Viacero krajín vrátane Austrálie, Bulharska, Česka, Maďarska, Rakúska, Estónska a Spojených štátov však už oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja. V utorok sa k nim pripojilo aj Poľsko.

Zástancovia paktu tvrdia, že pomôže lepšie regulovať migračné toky a bude chrániť práva migrantov. Kritici argumentujú, že ako ľudské právo je v dokumente zakotvená aj migrácia z ekonomických dôvodov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia