Jednou vetou

Izrael tvrdí, že zostrelil iránsky dron, zaútočil preto v Sýrii a prišiel o stíhačku

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Izraelská armáda oznámila, že zostrelila v sobotu iránske bezpilotné lietadlo, ktoré zo Sýrie preniklo do vzdušného priestoru židovského štátu. Izraelské obranné sily (IDF) reagovali náletom na iránske ciele v Sýrii. Piloti jednej zo stíhačiek sa však museli katapultovať, píše denník Haarec. Sýria tvrdí, že jej protivzdušná obrana zasiahla viac ako jedno izraelské lietadlo.

  • aktualizovaná správa

Podľa denníka Haarec sa izraelská stíhačka typu F-16 zrútila na severe židovského štátu. Oboch pilotov previezli do nemocnice v stabilizovanom stave.

Identifikovali sme iránske bezpilotné lietadlo, ktoré vzlietlo zo sýrskeho územia. Dron identifikovali systémy izraelských vzdušných síl a zostrelil ho vrtuľník izraelských vzdušných síl. Iránsky dron dopadol na naše územie a je v našom vlastníctve… Padlo rozhodnutie zaútočiť na miesto, z ktorého Iránci dron vypustili. Bola to chirurgická akcia hlboko v Sýrii, cieľ je zničený,“ uviedol hovorca IDF brigádny generál Ronen Manelis.

Sýrska agentúra SANA informovala, že Izraelčania zaútočili na vojenskú základňu v strednej časti Sýrie. „Protivzdušná obrana čelila agresii a zasiahla viac ako jedno lietadlo,“ uviedla SANA.

Podľa BBC to bolo zrejme po prvý raz, čo Izrael stratil stíhačku v súčasnom sýrskom konflikte. Korešpondent BBC na Blízkom východe Tom Bateman k tomu poznamenal, že izraelské nálety v Sýrii nie sú nezvyčajné, ale strata stíhačky znamená „vážnu eskaláciu“.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Počet nových prípadov koronavírusu sa pomaly znižuje