Jednou vetou

Izrael údajne plánuje stavať vyše 2000 ďalších bytov v Predjordánsku

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Izrael urobil tento týždeň ďalšie kroky v rámci plánovanej výstavby takmer 2200 nových bytov v židovských osadách na okupovanom západnom brehu Jordánu.

Podľa agentúry AFP to v stredu oznámila ľudskoprávna organizácia Peace Now, bojujúca okrem iného proti rozširovaniu židovských osád.

V Tunisku opäť vypukli protivládne nepokoje, vyvolalo ich samoupálenie novinára

Výbor izraelského ministerstva obrany, ktorý je zodpovedný za takéto projekty, plány na výstavbu vyše 2000 bytov odobril v utorok a stredu. Podľa aktivistov je schvaľovanie ich výstavby v rôznych fázach.

Správa organizácie Peace Now prichádza v čase, keď sa lídri izraelskej vládnej koalície dohodli na predčasných voľbách, ktoré sa podľa správ tamojších médií majú konať 9. apríla.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjadril v pondelok nádej, že po predčasných voľbách vznikne podobná pravicová koalícia, aká tvorila jeho vládu doteraz.

Predjordánsko a východnú časť Jeruzalema obsadil Izrael počas tzv. šesťdňovej vojny v roku 1967. Tieto územia majú spolu s pásmom Gazy tvoriť budúci palestínsky štát, o ktorého vznik sa Palestínčania už dlhodobo usilujú.

Rusko otestovalo raketový komplex Avangard, do výzbroje ho zaradí od roku 2019

Izrael rozlišuje medzi osadami povolenými vládou a nelegálnym osídlením, ktoré je legalizované dodatočne zákonom.

Z medzinárodného hľadiska sú ale všetky takéto osady nelegálne a predstavujú prekážku pre blízkovýchodný mierový proces.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia