Jednou vetou

Izrael zbúral dom palestínskeho útočníka v Predjordánsku

Palestínčania skúmajú trosky domu Palestínčana Umara abú Lajlá, ktorý zbúrali izraelské jednotky v dedine al-Záwíja, na Západnom brehu 24. apríla 2019

foto: TASR/AP

Príslušníci izraelskej armády zbúrali v stredu nadránom dom Palestínčania, ktorý minulý mesiac zabil dvoch Izraelčanov. Jedného zastrelil a druhého dobodal na smrť. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie samotnej armády.

Izrael uviedol, že 19-ročný Umar abú Lajlá smrteľne pobodal vojaka a zastrelil ďalšieho príslušníka, pričom niekoľkých ľudí zranil. Útok podnikol v marci neďaleko izraelskej osady Ariel v palestínskej enkláve západný breh Jordánu (Predjordánsko). Izraelskí vojaci palestínskeho tínedžera usmrtili po rozsiahlom trojdňovom pátraní.

Policajti v Izraeli postrelili mladého Palestínčana, ktorý údajne útočil nožom

Izraelskí vojaci v stredu zbúrali rodinný dom v dedine az-Záwíja v severnej časti Predjordánska. Obyvateľov z okolia evakuovali do neďalekej školy a potom odpálili výbušniny.

Izrael často búra domy údajných palestínskych útočníkov alebo ich rodín a tvrdí, že tak odrádza od budúcich útokov. Organizácie na ochranu ľudských práv vyhlasujú, že takéto demolácie domov sú vlastne kolektívnym trestom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia