Jednou vetou

Izraelská ministerka: Trump stráca čas mierovým plánom, dohoda je nemožná

Donald Trump

foto: TASR/AP

Izraelská ministerka spravodlivosti Ajelet Šakedová v stredu vyhlásila, že Spojené štáty by nemali strácať čas presadzovaním mierového plánu pre Izrael a Palestínčanov. Rozpory medzi oboma stranami sú podľa nej príliš veľké na to, aby ich bolo možné prekonať. Informovali o tom denník Jerusalem Post a agentúra AP.

Šakedová uviedla, že dosiahnutie izraelsko-palestínskeho mieru je v súčasnosti nemožné a americký prezident Donald Trump by mal svoju energiu zameriavať na iné problémy, pokým nebudú Palestínčania ochotní pristúpiť na kompromisy.

Izrael sa pridal ku krajinám, ktoré nepodpíšu migračný pakt OSN

„Osobne si myslím, že je to strata času,“ povedala popredná členka izraelského kabinetu na výročnej Diplomatickej konferencii denníka Jerusalem Post v súvislosti s očakávaným mierovým plánom americkej vlády.

USA pripravujú predstavenie dlho očakávaného plánu, ktorý Trump označuje za „dohodu storočia“. Na pláne pracuje Trumpov tím pre Blízky východ pod vedením jeho poradcu a zaťa Jareda Kushnera už celé mesiace, no termín zverejnenia dosiaľ nespresnil. Palestínčania Trumpov plán odmietajú a šéfa Bieleho domu obviňujú zo zaujatosti v prospech Izraela.

Turecko žiada USA o vydanie Gülena a trvalú výnimku z iránskych sankcií

Šakedová sa vyjadrila aj k situácii v pásme Gazy. Terajšie prímerie medzi Izraelom a tamojšími militantmi podľa nej nevydrží dlhšie než niekoľko mesiacov – a keď stroskotá, Izrael bude zrejme musieť použiť väčšiu silu než pri nedávnych bojoch.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia