Jednou vetou

Izraelská paľba pri zrážkach s demonštrantmi zabila 17-ročného Palestínčana

Ilustračné foto

foto: TASR

Palestínčana usmrtila v sobotu paľba izraelských vojakov počas zrážok s protestujúcimi na hranici pásma Gazy. Sobotňajšie protesty sa konajú pri príležitosti prvého výročia vypuknutia tamojších demonštrácií a testujú krehké prímerie desať dní pred všeobecnými voľbami v Izraeli.

Informáciu zverejnilo ministerstvo zdravotníctva palestínskej enklávy, citovala ho tlačová agentúra AFP.Adhama Amaru (17) zasiahla streľba do tváre vo východnej časti mesta Gaza, spresnil hovorca ministerstva Ašráf al-Kudra. Na hranici pásma Gazy s Izraelom sa zhromaždili desaťtisíce Palestínčanov a pri zrážkach utrpelo zranenia 59 z nich, vrátane 13, ktorých zasiahli ostré náboje.

Izraelská paľba zabila ďalšieho Palestínčania, 21-ročného Muhammada Saada, aj na demonštrácii v noci na sobotu, ktorá sa konala pred hlavným protestom, dodalo ministerstvo.

Egypt sa snažil zohrať úlohu sprostredkovateľa medzi Izraelom a vládou pásma Gazy, radikálnym hnutím Hamas – Káhira chce dosiahnuť, aby krotili násilie a aby izraelská armáda nereagovala streľbou ostrými nábojmi, ako to robila v minulých protestoch.

K zrážkam dochádzalo v sobotu najprv iba obmedzene, ale na varovania, aby sa protestujúci nepribližovali k prísne stráženému oploteniu na hranici, nie všetci dbali. „Pôjdeme k hranici, aj keby sme mali zomrieť,“ povedal 21-ročný Júsif Zijada, s tvárou pomaľovanou farbami palestínskej vlajky.

Pápež František pricestoval na návštevu Maroka

Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Básim Naím označil sobotňajší protest za „veľmi dôležitý odkaz, dnes vyslaný z Gazy všetkým stranám, najmä Izraelčanom a medzinárodnému spoločenstvu“. „Gazania sa tu dnes schádzajú v pokoji, tisíce a tisíce ľudí, aby zdvihli hlas proti agresii a obliehaniu Gazy,“ uviedol.

Protestujúci si pripomínali prvé výročie často krvavých, pravidelných týždňových demonštrácií, pri ktorých bolo zabitých približne 200 Palestínčanov a izraelský vojak. V chudobnom pásme Gazy – medzi Izraelom, Egyptom a Stredozemným morom – žijú natlačené dva milióny Palestínčanov. Podľa analytikov sú hybnou silou protestov zúfalé životné podmienky a nedostatok slobody pohybu.

Izrael, ktorý bojoval proti radikálnemu Hamasu v troch vojnách, uvalil blokádu na palestínsku enklávu a trvá už vyše desaťročia. Aj Egypt často zatvára priechod, jedinú bránu Gazy do vonkajšieho sveta. OSN uviedla, že vyše 90 percent vody v pásme Gazy nie je bezpečných na pitie a obyvatelia majú elektrinu necelých 12 hodín denne.

Mnohí protestujúci sa posledný rok držali ďaleko od plota a demonštrovali pokojne, ale iní pristupovali k oploteniu vo veľkých počtoch a dostávali sa do zrážok s izraelskými vojakmi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia