Jednou vetou

Izraelská polícia odporúča obviniť ministra vnútra z podvodu a zneužitia dôvery

Ilustračné foto

TASR/AP

Izraelská polícia v utorok odporučila obviniť ministra vnútra Arjeho Deriho z podvodu a zneužitia dôvery, ktorých sa podľa nej dopustil pri predaji nehnuteľností.

O vznesení obvinenia voči Derimu, ktorý je predsedom ultraortodoxnej strany Šas združujúcej sefardských židov, rozhodne teraz generálny prokurátor.

Deri si v minulosti vo väzení odpykal trojročný trest za korupciu. Na základe dobrého správania bol z väznice Ma’asijahu prepustený po 22 mesiacoch a potom sa vrátil do politiky.

Minister Benet neodstúpi, predčasné voľby v Izraeli sú menej pravdepodobné

Polícia vo svojom vyhlásení uviedla, že proti Derimu existujú dôkazy o tom, že sa dopustil podvodu a zneužitia dôvery. Došlo k tomu v čase, keď bol členom vládneho kabinetu. Deri tvrdí, že je nevinný.

Deriho kauza je ďalším prípadom podozrenia z korupcie, ktoré sa týka členov vlády premiéra Benjamina Netanjahua.

Pápež František absolvoval súkromné stretnutie s izraelským prezidentom

Okrem toho izraelská polícia pred dvoma týždňami oznámila, že má dôkazy o tom, že Netanjahuov právnik sa dopustil trestných činov korupcie a prania špinavých peňazí v súvislosti s izraelským nákupom nemeckých ponoriek vyrobených priemyselným gigantom Thyssenkrupp.

Z korupcie sú tiež podozriví bývalý šéf Netanjahuovej kancelárie David Šaran, ako aj bývalý veliteľ izraelského námorníctva Eliezer Marom, uvádzalo sa vo vyhlásení polície.

Agentúra AFP pripomína, že Netanjahu nebol podozrivým v tomto prípade, aj keď ho v rámci vyšetrovania vypočúvali.
Policajné zistenia teraz odovzdajú generálnemu prokurátorovi, ktorý rozhodne, či podozrivých obvinia.

Izraelský minister obrany Lieberman oznámil svoju rezignáciu

Izraelská polícia vo februári odporučila obžalovať aj samotného Netanjahua, a to v dvoch prípadoch korupcie. Generálny prokurátor zatiaľ v tejto veci nerozhodol.

Oznámenie polície ohľadom Deriho prišlo v čase krízy v izraelskej koaličnej vláde, ktorú vyvolal Netanjahuov súhlas s prímerím uzavretým s palestínskymi militantmi z pásma Gazy. Týmto prímerom sa skončili doposiaľ najintenzívnejšie zrážky medzi Izraelom a militantmi z Gazy od 50-dňovej vojny spred štyroch rokov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia