Jednou vetou

Izraelská polícia zadržala autorov portrétu Tamímíovej v Predjordánsku

Ilustračné foto

pixabay.com

Izraelská polícia cez víkend zadržala dvoch Talianov a jedného Palestínčana, ktorí na bezpečnostný múr v Predjordánsku namaľovali portrét mladej Palestínčanky Ahid Tamímíovej.

Tamímíová sa stala ikonou odboja palestínskych Arabov proti už pol storočia trvajúcej izraelskej vojenskej okupácii. Toto 17-ročné dievča zadržali vlani v decembri. Ahid čelila pred vojenským súdom 12 obvineniam z rôznych trestných činov vrátane napadnutia a poburovania. Tých sa údajne dopustila pri viacerých konfrontáciách s vojakmi.

Pri jednej z týchto potýčok, ktorú zachytáva videozáznam zverejnený koncom vlaňajšieho roka na sociálnych sieťach, fackala, udierala a kopala v predjordánskej dedine Nabí Sálih dvoch izraelských vojakov, pričom tí sa väčšinou odvetných úderov zdržali.

Tamímíovú prepustili z väzenia predčasne v nedeľu – aj s jej matkou, ktorú izraelské orgány takisto zatkli a umiestnili do väzby. Ako informovala spravodajská televízia BFMTV, jej portrét namaľovaný na bezpečnostnom múre v Predjordánsku má na výšku štyri metre. Autorov maľby, ktorí pracovali zamaskovaní, obvinili z protiprávneho konania a vzali ich do väzby.

Počas prezidentských volieb v Mali zaznamenali útoky na hlasovacie miestnosti

Talianske ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu informovalo, že „prípad dvoch Talianov zadržaných v Betleheme veľmi pozorne sleduje“. Spresnilo, že zadržaných Talianov vo väzení v Jeruzaleme medzičasom navštívil taliansky konzul. So zadržanými hovoril aj advokát talianskeho konzulátu.

Za autora maľby sa vyhlásil Jorit Agoch, ktorý sa venuje street artu. V správe zverejnenej v sobotu na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook Agoch píše, že ho zadržali a žiada o pomoc.

Bezpečnostný múr, ktorý Izrael vybudoval na okupovanom západnom brehu Jordánu, má aj pomaľované a posprejované časti. Ich autormi sú aj známi umelci. Medzi nimi je aj britský autor Banksy, ktorý patrí k tým, čo sa takto snažia podporiť požiadavky Palestínčanov.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie