Jednou vetou

Izraelská pravica získala zrejme vo voľbách 65-67 zo 120 poslaneckých mandátov

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Pravicová strana Likud a jej pravicoví spojenci získali v utorkových predčasných voľbách v Izraeli zrejme 65-67 mandátov v 120-člennom parlamente. Vyplýva to zo sčítania 96 percent odovzdaných hlasov.

Ako informovala agentúra AFP, Benjamin Netanjahu zrejme opäť získa poverenie na zostavenie pravicovej vlády.
Už z prvých odhadov zverejnených v utorok krátko po zatvorení volebných miestností vyplývalo, že výsledky parlamentných volieb v Izraeli budú veľmi tesné. Netanjahu i jeho hlavný súper Benny Ganc – líder strany Modrá a Biela – sa krátko po zatvorení volebných miestností označili za víťazov volieb.

Irikát: Izrael hlasoval za zachovanie súčasného stavu vo vzťahu s Palestínčanmi

Netanjahu podľa agentúry Bloomberg v príhovore k svojim priaznivcom vyhlásil, že už začal rokovať s pravicovými stranami. Uviedol, že ich lídri mu sľúbili, že prezidentovi Izraela Reuvenovi Rivlinovi odporučia poveriť zostavovaním koaličnej vlády práve šéfa strany Likud.

Ganc zasa avizoval, že vytvorí „vládu národného zmierenia“. Dodal tiež: „Možno budeme noví, ale nie naivní“. Podľa neho voľby ukázali, že „naša spoločnosť si vybrala jednotu“.

Izraelčania začali odovzdávať hlasy v parlamentných voľbách

Pôvodne sa parlamentné voľby v Izraeli mali konať až v novembri tohto roku. Vlani v decembri sa však vládnuca koalícia dohodla na vypísaní predčasných volieb. Predchádzala tomu koaličná kríza, ktorú vyvolal spor o zákone o výnimkách z povinnej vojenskej služby pre ultraortodoxných židov.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Grécko sa vracia do normálu. Toto všetko tam začína fungovať