Izraelské letectvo útočilo na ciele Hamasu v pásme Gazy

ilustračné foto: TASR, zdroj: hlavne.sk
Izraelské vzdušné sily zaútočili v nedeľu v pásme Gazy na ciele militantného palestínskeho hnutia Hamas, ktoré Gazu ovláda. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie izraelského vojenského letectva.

Podľa izraelských vzdušných síl išlo o odvetu za bombový útok na hraniciach Izraela s pásmom Gazy, pri ktorom v sobotu utrpeli zranenia štyria izraelskí vojaci, pričom stav dvoch z nich je vážny.

Pri nedeľnom nálete bolo zasiahnutých 18 cieľov vrátane zbrojných závodov Hamasu a jeho výcvikových stredísk, uvádza sa vo vyhlásení izraelských ozbrojených síl. Obete na životoch bezprostredne po útokoch hlásené neboli.
Hnutie Hamas, ktoré v pásme Gazy vládne, je podľa Izraela zodpovedné za všetky útoky, ktoré z tohto palestínskeho územia prichádzajú, bez ohľadu na to, kto je ich skutočným strojcom.

Po ozbrojenom konflikte Izraela s Hamasom, ku ktorému došlo v lete 2014, vládol na izraelských hraniciach s pásmom Gazy relatívny pokoj. Počet násilných činov začal stúpať vlani v decembri, keď americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Spojené štáty uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a presunú tam z Tel Avivu svoje veľvyslanectvo.

Hamas ovládol pásmo Gazy v roku 2007, keď vyvrcholili boje medzi ním a umierneným hnutím Fatah vládnucim na Západnom brehu. Územie čelí blokáde, ekonomickému chaosu a humanitárnym problémom.

Môže vás zaujímať

Americký senát potvrdil Sullivana ako veľvyslanca USA v Rusku