Jednou vetou

Izraelsko-palestínsky konflikt sa bez politickej zmeny zhorší, varuje OSN

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Izraelsko-palestínsky konflikt sa zhorší, ak sa nezmení prístup k politickej situácii, varovala v pondelok námestníčka generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti Rosemary DiCarlová. Podľa nej je úsilie OSN ustavične podkopávané.

Nádeje na riešenie na základe dvoch štátov sa zmenili na „stupňujúce sa obavy z budúcej anexie,“ povedala DiCarlová Bezpečnostnej rade OSN.

Uviedla, že izraelské osady na palestínskom území sa rozširujú a sú „porušením medzinárodného práva“. Ak sa nepodarí zmeniť politické prístupy, situácia sa zhorší „s radikalizáciou na všetkých stranách, väčším utrpením a konfliktom,“ konštatovala.

Izrael zbúral dom palestínskeho útočníka v Predjordánsku

Pripomenula, že štyria zo siedmich Palestínčanov, ktorých izraelské sily zabili v prvom štvrťroku tohto roku, boli deti. Odsúdila násilie na oboch stranách a naliehala na Izrael, aby smrtiacu silu využíval iba „v krajnom prípade ako reakciu, keď bezprostredne hrozí smrť alebo vážne zranenie“.

Agentúra DPA pripomína, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu pred svojím znovuzvolením pred mesiacom prisľúbil anektovanie osád na západnom brehu Jordánu, ktoré väčšia časť medzinárodného spoločenstva považuje za nelegálne. Izraelského lídra v jeho nekompromisnom postoji podporuje aj americký prezident Donald Trump, ktorý znižuje finančnú pomoc Palestínčanom a presťahoval americké veľvyslanectvo do Jeruzalema.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu