Jednou vetou

Izraelský minister obrany Lieberman oznámil svoju rezignáciu

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman

foto: TASR/AP

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman, ktorý nesúhlasil s rozhodnutím bezpečnostného kabinetu o ukončení útokov v pásme Gazy, oznámil v stredu svoju rezignáciu a vyzval na vypísanie predčasných volieb. Informovala o tom agentúra AFP.

Lieberman uviedol, že v súčasnosti „si štát kupuje krátkodobý pokoj, ale cenou za to bude vážne dlhodobé poškodenie národnej bezpečnosti“. Dohodu s radikálnym palestínskym hnutím Hamas označil za „kapituláciu pred terorom“.

„Mali by sme sa čo najskôr dohodnúť na termíne volieb,“ dodal s tým, že jeho strana Jisrael bejtejnu (Izrael, náš domov) opúšťa koalíciu premiéra Benjamina Netanjahua, ktorému zostane v parlamente väčšina jedného hlasu.
Hamas označil odstúpenie izraelského ministra obrany za „víťazstvo pre Gazu“.

Netanjahu obhajoval prímerie v Gaze

Lieberman požadoval oveľa tvrdšiu reakciu na najintenzívnejšiu raketovú paľbu na Izrael od 50-dňovej vojny z roku 2014. Podľa vlastných slov tiež dôrazne nesúhlasil s tým, aby mohol Katar minulý týždeň dopraviť do Gazy finančnú pomoc vo výške 15 miliónov dolárov (13,3 mil. eur).

Liebermanovo odstúpenie vstúpi do platnosti do 48 hodín, uviedla agentúra AP. Netanjahu obhajoval v stredu svoje rozhodnutie akceptovať prímerie po najvážnejšom vystupňovaní bojov s palestínskymi militantmi v pásme Gazy od vojny z roku 2014.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia