Jednou vetou

Izraelský minister ostro kritizoval francúzskeho prezidenta za slová o Pétainovi

Naftali Benet

foto: TASR/AP

Izrael vo štvrtok ostro kritizoval stredajšie slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o neskoršom kolaborantovi s nemeckou okupačnou mocou Philipovi Pétainovi v súvislosti s jeho pôsobením v prvej svetovej vojne.

„Pétain schválil a uľahčil deportáciu a masové vyvražďovanie francúzskych Židov,“ napísal izraelský minister školstva Naftali Benet na jednej zo sociálnych sietí. Tvrdenie, že predchádzajúce konanie môže zmierniť takéto hrozné činy, je podľa neho neakceptovateľné.

Francúzsky prezident Macron zožal kritiku za poctu Pétainovi

Benet preto vyzval Macrona, aby za žiadnych okolností neospravedlňoval alebo nebránil nacistov a ich podporovateľov. Informáciu priniesol rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Podľa Macronových slov si Pétain zaslúži poctu za to, že bol „veľkým vojakom“ v prvej svetovej vojne, keď v roku 1916 priviedol francúzsku armádu k víťazstvu v bitke pri Verdune. Tejto pocty je podľa Macrona Pétain hoden aj napriek svojim fatálnym rozhodnutiam počas druhej svetovej vojny – v rokoch 1940-44 -, keď bol na čele pronacistického vichistického režimu. Pétain je označovaný za spoluvinníka deportácií 13.000 Židov z Francúzska z roku 1942. Išlo o najrozsiahlejšie hromadné zatýkanie židovského obyvateľstva vo Francúzsku počas druhej svetovej vojny.

Francúzska polícia zadržala mladíka, ktorý chcel zaútočiť na Macrona v Normandii

Maršala Pétaina po oslobodení Francúzska odsúdili za velezradu na trest smrti, ktorý mu neskôr zmiernili na doživotný trest žalára. Zomrel 23. júla 1951 v priebehu internácie na ostrove Yen vo veku 95 rokov.

Na Macronove slová, ktoré zazneli v meste Charleville-Mezieres v regióne Ardeny, už v stredu kriticky reagovali francúzski socialisti, ako aj Rada francúzskych židovských inštitúcií (CRIF), ktorá ich označila za šokujúce a za urážku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia