Jednou vetou

Izraelský nálet na južnú časť Gazy si vyžiadal dve obete

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Dvaja Palestínčania prišli v noci na utorok o život po tom, čo Izrael podnikol letecký útok na východnú časť mesta Chán Júnis, ležiaceho na juhu pásma Gazy.

Ide o oblasť v blízkosti plota, ktorý oddeľuje územie od Izraela. S odvolaním sa na palestínske zdravotnícke zdroje o tom informovala agentúra DPA.

Mŕtve telá dvoch palestínskych Arabov podľa nich objavili práve pri spomínanom plote, odkiaľ ich previezli do nemocnice v Chán Júnise. Informácie o dvoch obetiach potvrdilo aj palestínske ministerstvo zdravotníctva v Gaze s tým, že k ďalším stratám na životoch nedošlo.

Izraelská armáda v už skôr zverejnenom stanovisku uviedla, že terčom jej útoku boli traja Palestínčania, ktorí sa usilovali cez plot preniknúť na územie Izraela. Dvaja boli útokom zasiahnutí, tretiemu sa podarilo ujsť.

Prvým pasažierom súkromného letu okolo Mesiaca bude japonský miliardár

V priebehu noci na utorok tiež utrpelo zranenia najmenej 95 Palestínčanov – počas potýčok medzi palestínskymi demonštrantami a izraelskými vojakmi na hraniciach medzi severnou časťou pásma Gazy a Izraelom, informovali zdravotnícke zdroje. Z toho 26 zranených utrpelo strelné zranenia v dôsledku paľby izraelskej armády, kým ostatní sa nadýchali slzotvorného plynu.

Najnovšie protesty boli súčasťou série demonštrácií, ktoré sa začali 30. marca a Palestínčania nimi požadujú právo vrátiť sa na územie, z ktorých boli predchádzajúce generácie vyhnané v čase vzniku Izraela. Od začiatku týchto demonštrácií zahynulo v dôsledku izraelskej paľby 177 Palestínčanov a ďalších 19.000 utrpelo zranenia, hovorí štatistika ministerstva zdravotníctva v Gaze.

USA prijmú v nadchádzajúcom fiškálnom roku o tretinu menej utečencov

Izrael obviňuje palestínske radikálne hnutie Hamas, ktoré v pásme Gazy vládne od roku 2007, z organizovania týchto protestov a zhromaždení v záujme vyvíjať nátlak na Izrael, aby ukončil už 12 rokov trvajúcu prísnu blokádu Gazy.

Úsilie Egypta a OSN sprostredkovať dohodu o prímerí v pásme Gazy medzi Izraelom a Hamasom vedenými skupinami doposiaľ neprinieslo výsledky.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie