Jednou vetou

Izraelský parlament schválil návrh na svoje rozpustenie a predčasné voľby

Ilustračné foto

foto: TASR

Poslanci izraelského parlamentu v stredu schválili vládny návrh zákona na rozpustenie Knesetu a vypísanie predčasných volieb na 9. apríla 2019 informovala agentúra AFP.

V treťom, záverečnom, čítaní za tento návrh hlasovalo 102 poslancov, dvaja sa hlasovania zdržali.

Izraelská armáda objavila piaty tunel Hizballáhu vykopaný z Libanonu

Voľby do 120-členného Knesetu sa mali pôvodne konať až v novembri. K rozhodnutiu posunúť termín hlasovania došlo po tom, ako sa vládna koalícia nedokázala dohodnúť na zákone ohľadne brannej povinnosti ultraortodoxných židov.

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua sa ocitla v neistote po tom, ako v novembri odstúpil vplyvný minister obrany Avigdor Lieberman, ktorý nesúhlasil s prímerím s palestínskymi militantmi v pásme Gazy.

Koalíciu vtedy opustila Liebermanova strana Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu), takže Netanjahuovej koalícii zostala v parlamente len väčšina jediného hlasu.

V Indonézii si pripomenuli výročie cunami z roku 2004

Netanjahu je pod tlakom aj v súvislosti s vyšetrovaním viacerých korupčných káuz. Prieskumy verejnej mienky i napriek tomu naznačujú, že po voľbách zostane premiérom, a podľa niektorých analytikov bude môcť s novým mandátom od voličov lepšie čeliť prípadnému trestnému stíhaniu, uviedla AFP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia