Izraelský veľvyslanec je sklamaný nemeckým postojom k Jeruzalemu

Ilustračné foto

TASR/AP

Izraelský veľvyslanec v Nemecku Jeremy Issacharoff vyslovil poľutovanie nad skutočnosťou, že Berlín nemá v úmysle nasledovať príklad Spojených štátov a uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

„Áno, sklamalo ma to,“ povedal v rozhovore pre mediálnu skupinu Funke izraelský veľvyslanec v Nemecku.
Po minulotýždňovom vyhlásení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené štáty uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že sa s Trumpovým názorom nestotožňuje.

Štatút Jeruzalema by podľa nej mal byť stanovený ako súčasť riešenia založeného na princípe dvoch štátov – izraelského a palestínskeho.

Podľa Turecka treba Východný Jeruzalem uznať za hlavné mesto palestínskeho štátu

Podľa Issacharoffa mierové riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu je možné len pod podmienkou, že svetové spoločenstvo uzná celý „jednotný“ Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela.

Palestínski predstavitelia naopak tvrdia, že východný Jeruzalem, v ktorom žije približne 300.000 Palestínčanov, by sa mal stať hlavným mestom budúceho palestínskeho štátu.

V Jeruzaleme, najmä v jeho východnej časti, sa nachádzajú lokality významné pre judaizmus, kresťanstvo aj islam. Izrael považoval vždy Jeruzalem za svoje „jednotné a večné“ hlavné mesto, kým Palestínčania si nárokujú východný Jeruzalem – obsadený Izraelom od roku 1967 – ako metropolu pre svoj budúci nezávislý štát.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie