Jednou vetou

Jadrový problém na Kórejskom polostrove sa nedá vyriešiť „za jednu noc“, tvrdí Čína

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I

foto: TASR

Peking vyjadril vo štvrtok nádej, že USA a Severná Kórea budú pokračovať naďalej v dialógu aj po tom, ako sa dlhoočakávaný hanojský summit amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom skončil bez dohody.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lu Kchang uviedol, že jadrový problém na Kórejskom polostrove pretrváva už veľa rokov a určite sa nedá vyriešiť „za jednu noc“.

Trump telefonoval s Munom; uistil ho, že je stále odhodlaný viesť s KĽDR dialóg

„Nie je to veľmi ľahký proces, inak by sa nepreťahoval až dodnes,“ povedal hovorca podľa agentúry AFP. Zopakoval výzvu Pekingu, aby Washington a Pchjongjang brali do úvahy „legitímne obavy toho druhého“. Dodal: „Dúfam, že obe strany budú schopné pokračovať v takomto dialógu.“

Trump na tlačovej konferencii vyhlásil, že problémovým bodom na dvojdňovom summite s Kimom v Hanoji boli americké sankcie. Severná Kórea podľa šéfa Bieleho domu požadovala, aby zrušil všetky sankcie voči tejto krajine výmenou za čiastočnú denuklearizáciu, ale nebol to ochotný urobiť. „Niekedy musíte odísť,“ povedal o predčasnom ukončení summitu s Kimom, ktorý ho však ubezpečil, že Severná Kórea naďalej nebude vykonávať jadrové a raketové testy.

Môže vás zaujímať

Čína prvý raz od januára nezaznamenala žiadne úmrtie na koronavírus