Jednou vetou

Japonci chcú zažalovať vládu za výdaje na oslavy nového cisára

Japonský cisár Akihito a japonská cisárovná Mičiko pózujú v cisárskom paláci v Tokiu

Foto: TASR/AP

Desiatky japonských obyvateľov vrátane členov kresťanských skupín a budhistických mníchov chcú zažalovať vládu za jej plány použiť peniaze daňových poplatníkov na budúcoročné oslavy intronizácie nového cisára. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AFP.

Najmenej 120 osôb hodlá iniciovať súdny proces začiatkom decembra, argumentujúc tým, že financovanie týchto podľa nich náboženských osláv zo štátneho rozpočtu porušuje ústavný princíp oddelenia náboženstva od štátu.
Všeobecne sa predpokladá, že ide o prvú žalobu podanú ohľadne nástupu korunného princa Naruhita na trón 1. mája – deň po tom, ako abdikuje jeho otec, súčasný japonský cisár Akihito.

Japonská princezná sa zosobášila s mužom neurodzeného pôvodu

Podobné súdne procesy sa však viedli proti vláde aj po tom, ako Akihito v roku 1990 usadol na trón po smrti svojho otca, cisára Hirohita. Všetky tieto žaloby boli zamietnuté, avšak jeden vyšší súd vyhlásil, že nemôže poprieť podozrenie, že niektoré oslavy skutočne porušujú princíp oddelenia náboženstva od štátu.

„Pri poslednej intronizácii podalo žalobu približne 1700 sťažovateľov, pričom táto iniciatíva mala aj určitú podporu verejnosti,“ uviedol pre AFP Koiči Šin, jeden z tých, ktorí plánujú podať žalobu na vládu. Dodal, že oslavy v roku 1990 stáli približne 12,3 miliardy jenov (95 miliónov eur).

Náklady na budúcoročné podujatie ešte neboli zverejnené. Po májovej intronizácii hodlá japonská vláda usporiadať aj dve veľké slávnosti – jednu v októbri a jednu v novembri – podľa príkladu spred 30 rokov. „Ide o náboženské oslavy založené na imperiálnom šintoizme, forme starodávneho japonského náboženstva, kde japonské cisárske rodiny vykonávajú rituálne obrady,“ tvrdí Šin.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia