Jednou vetou

Japonská polícia zadržala muža, ktorý na školskú lavicu princa položil nože

Kaoru Hasegawa (vpravo) sedí v aute po zadržaní počas prevozu na policajnú stanicu 30. apríla 2019 v Tokiu

foto: TASR/AP

Japonská polícia zadržala v pondelok muža, ktorý je podozrivý, že na školskú lavicu 12-ročného princa Hisahita, vnuka odstupujúceho japonského cisára Akihita, položil dva nože. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Polícia zadržaného muža identifikovala ako približne 50-ročného Kaorua Hasegawu. Jeho pohyb v priestoroch strednej školy v tokijskej štvrti Očanomizu zachytili bezpečnostné kamery. Na záberoch z nich bolo vidno, ako muž prezlečený za údržbára vošiel do učebne a položil na princovu lavicu dva nože. Motív jeho konania bezprostredne známy nebol. Obvinený je z nepovoleného vstupu na cudzí pozemok.

V Japonsku sa začali prázdniny zahŕňajúce slávnostnú abdikáciu cisára Akihita

K incidentu došlo minulý piatok, keď sa Japonsko už pripravovalo na Akihitovu utorňajšiu oficiálnu abdikáciu. Keď Akihita v stredu na japonskom chryzantémovom tróne vystrieda jeho syn, korunný princ Naruhito, stane sa Hisahito druhým v poradí nástupníctva.

Akihito (85) a jeho rodina sú vo všeobecnosti obľúbení, ale v minulosti už boli cieľom útokov. Akihito vládne od januára 1989 a chryzantémového trónu sa vzdá utorok ako prvý japonský cisár za uplynulých 200 rokov. Nasledujúci deň, 1. mája, sa moci ujme jeho najstarší syn, 59-ročný korunný princ Naruhito.

Japonský cisár Akihito sa pred abdikáciou naposledy objavil na verejnosti

Túžbu odstúpiť naznačil Akihito v roku 2016 a ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol obavy, že mu vysoký vek bude brániť pri plnení oficiálnych povinností.

Japonsko začiatkom apríla zverejnilo názov novej cisárskej éry, ktorá sa začne v máji, po Akihitovej abdikácii. Nová éra sa bude volať Reiwa, čo znamená „poriadok a harmónia“. Akihitova éra – Heisei – sa začala jeho nástupom na trón v roku 1989.

Môže vás zaujímať

Spojené štáty vystupujú z WHO