Jednou vetou

Japonské letiská zavedú pre cudzincov systém rozpoznávania tváre

Ilustračné foto

TASR/AP

Japonsko zavedie na viacerých svojich letiskách pre krátkodobých návštevníkov zo zahraničia opúšťajúcich krajinu automatické brány so systémom rozpoznávania tváre. Oznámili to v utorok tamojšie imigračné úrady, ktoré citovala tlačová agentúra Kjódó.

Brány sa začnú používať 24. júla na tokijskom letisku Haneda a neskôr v priebehu tohto roka na letiskách Narita, Kansai, Fukuoka, Čúbu a Čitose. Ich zavedenie je súčasťou úsilia japonskej vlády o riešenie očakávaného mohutného prílevu zahraničných turistov na letné olympijské a paralympijské hry, ktoré sa budú konať na budúci rok v Tokiu.

Identifikačná fotografia uchovávaná v čipe cestovného pasu bude naskenovaná a porovnaná s fotografiou návštevníka zhotovenou v automatickej bráne, ktorá sa otvorí len v prípade zhody oboch obrázkov.

Európske letiská ohlásili plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality

Automatické brány so systémom rozpoznávania tváre boli pre prichádzajúcich japonských cestovateľov nainštalované na letisku Haneda už v októbri 2017. Využívajú sa tiež pre japonských občanov na štyroch ďalších veľkých letiskách – Narita, Čúbu, Kansai a Fukuoka.

Letisko Narita zavedie tieto systémy pre odchádzajúcich zahraničných návštevníkov v auguste, letisko Kansai v septembri, letisko Fukuoka v októbri, letiská Čúbu a Čitose v novembri a letisko Naha v prefektúre Okinawa o rok v júli.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia