Jednou vetou

Japonsko chce uznať Ainuov za domorodé obyvateľstvo

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Návrh zákona o uznaní národa Ainuov za domorodé obyvateľstvo predložila v piatok japonská vláda. Ide o ďalší krok Tokia smerom k ukončeniu desaťročí trvajúcej diskriminácie tejto etnickej skupiny obývajúcej prevažne ostrov Hokkaido. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga na margo tejto legislatívy vyhlásil, že vďaka nej budú Ainuovia po prvý raz uznaní za „domorodé obyvateľstvo“, pričom zákon zároveň vládu zaviaže k tomu, aby prijala kroky smerujúce k podpore ich komunít.

Rakúska vláda plánuje zaviesť väzbu pre nebezpečných žiadateľov o azyl

Príslušníci národa Ainuov sa do značnej miery asimilovali do japonskej spoločnosti najmä následkom utláčateľskej politiky Tokia, ktoré im už od konca 19. storočia zakazovalo, aby praktikovali svoje rituály a používali vlastný jazyk.

Ainuovia sú malý domorodý národ, ktorý v minulosti obýval celý ostrov Hokkaido a časť Kurilských ostrovov a pred príchodom predkov dnešných Japoncov pravdepodobne aj severnú polovicu ostrova Honšu. Pôvodným jazykom Ainuov – ainčinou – hovorilo v roku 2007 len desať ľudí.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom