Jednou vetou

Japonsko protestuje proti inštalácii optického kábla na juhu Kurilských ostrovov

Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzo Abe počas rokovania v moskovskom Kremli 26. mája 2018

foto: TASR/AP

Japonsko zaslalo do Moskvy a Pekingu protest v súvislosti s plánmi Ruska uložiť v oblasti sporných Kurilských ostrovov podmorské optické káble. Má sa tak stať v spolupráci s čínskou telekomunikačnou firmou.

Podľa agentúry DPA o tom v pondelok v Tokiu informoval hovorca japonskej vlády Jošihide Suga. Označil za „mimoriadne poľutovaniahodné“, že sa „takýto projekt realizuje počas ruskej okupácie, ktorá nemá právny základ“. Dodal, že Japonsko bude s Ruskom pokračovať v rokovaniach o tejto otázke i o riešení územného sporu o Kurilské ostrovy.

Agentúra Interfax napísala, že Rusko svoj zámer Japonsku oznámilo. O plánoch Ruska položiť káble z optických vláken medzi ostrovom Sachalin a južnou časťou Kurilských ostrovov informovali aj japonské médiá. Japonsko si robí nárok na štyri ostrovy na juhu Kuríl. Ide o ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan i Habomajské ostrovy. Tokio sa pritom odvoláva na obchodnú zmluvu z roku 1855.

Pri pobreží Japonska sa zrútila do mora americká stíhačka

Moskva však trvá na tom, že Južné Kurily sa stali súčasťou územia ZSSR na základe výsledkov druhej svetovej vojny. Tvrdí tiež, že ruská suverenita nad týmto územím, ktorá má aj právny rámec, nemôže byť nijako spochybnená.

V súlade s japonsko-sovietskou deklaráciou z roku 1956, ktorou sa skončil vojnový stav medzi oboma krajinami, sa Sovietsky zväz zaviazal, že Japonsku odovzdá ostrov Šikotan a Habomajské ostrovy. Tento krok bol však podmienený uzavretím mierovej zmluvy, k čomu doteraz nedošlo.

V decembri 2016 japonský premiér Šinzó Abe a ruský prezident Vladimir Putin súhlasili so začatím diskusií o spoločných ekonomických projektoch na sporných ostrovoch. Odvtedy však bol v tejto záležitosti zaznamenaný len veľmi malý pokrok.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia