Japonsko reaguje na možnú hrozbu útoku Severnej Kórey, nakúpi dva systémy protiraketovej obrany

Severokórejský vodca Kim čong-un.

Foto: archívne, TASR/AP

Japonská vláda v utorok rozhodla, že posilní svoju protiraketovú obranu pre hrozbu, ktorú predstavuje možný útok zo strany Severnej Kórey a zakúpi dva americké integrované systémy protivzdušnej obrany systémy Aegis. Uviedli to agentúry DPA a AP.

Japonsko v súčasnosti disponuje dvojstupňovým systémom protiraketovej obrany. Prvú líniu obrany tvoria systémy Standard Missile-3 (SM-3) inštalované na torpédoborcoch Aegis, druhou sú mobilné raketové systémy Patriot Advanced Capability (PAC-3) rozmiestnené na súši.

Vládou objednané pozemné systémy Aegis by mali byť k dispozícii v roku 2023. Jeden má byť umiestnený na severovýchode krajiny v prefektúre Akita, druhý na západe krajiny v prefektúre Jamaguči.

Podľa japonských médií by pokryli celé územie Japonska. Oba stoja odhadom približne 200 miliárd jenov (1,5 miliardy eur).

Japonský konzervatívny premiér Šinzó Abe podporuje politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa voči Severnej Kórei, podľa ktorého sú na stole „všetky možnosti“ vrátane vojenských operácií.

Abe chce zvýšiť tlak na KĽDR rozšírením spolupráce v bezpečnostnej oblasti a nakúpením ďalšej vojenskej techniky pre japonskú armádu od Spojených štátov. Z tohto dôvodu rastie japonský vojenský rozpočet už niekoľko rokov.

Môže vás zaujímať

Generálny advokát radí, aby sa súd EÚ nezaoberal slovinsko-chorvátskym sporom