Jednou vetou

Japonsko sa dohodlo s Pentagónom na pátraní po svojich nezvestných z vojny

Japonská vlajka

PIxabay.com

Japonsko podpísalo s americkým ministerstvom obrany memorandum o zintenzívnení spolupráce pri získavaní pozostatkov osôb zabitých v druhej svetovej vojne.

Na základe tejto iniciatívy si budú Pentagón a japonský rezort zdravotníctva vymieňať informácie v oblastiach, ako je technológia analýzy DNA, informoval v piatok denník Mainiči šimbun.

Japonsko dúfa, že spoluprácou s Úradom amerického ministerstva obrany pre výskum vojnových zajatcov a nezvestných (DPAA), ktorý sa zaoberá pátraním po ostatkoch osôb vo vojnových zónach, sa mu podarí získať ostatky množstva dosiaľ nezvestných osôb padlých počas vojny v tichomorskom regióne.

Mayová politicky neodhadla náladu svojej krajiny ani strany, tvrdí Farage

Na základe nového projektu si budú Tokio a Washington vymieňať tiež údaje o pohrebných lokalitách. Japonské ministerstvo zdravotníctva analyzuje dokumenty, akými sú bojové správy uchovávané v archívoch bývalých nepriateľských krajín. Keďže niektoré sú tajné, ministerstvo požiada DPAA o ich sprístupnenie.

V druhej svetovej vojne bolo zabitých celkovo 3,1 milióna Japoncov. Z nich 2,4 milióna zomrelo na Okinawe, Iwódžime a v iných oblastiach. Pozostatky 1,2 milióna ľudí stále nie sú vypátrané.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia